Кейс-технології на уроках української
літератури.
Загадки,
прислів’я та приказки. Узагальнюючий урок.
Мета:
-
перевірити та закріпити
знання учнів про
загадки, прислів’я та приказки;
- розвивати кмітливість, інтерес до народної творчості;
- виховувати почуття
єдності, любові до краси.
Обладнання: мультимедійна дошка, «дерево мудрості», предмети: камінь, голка, дитина
(лялька), гроші, книга, хліб.
Тип уроку: урок перевірки та закріплення знань.
Хід
уроку
І.
Організаційний момент. 2 хв.
ІІ.
Мотивація навчальної діяльності школярів.
Повідомлення
теми та мети уроку. 3 хв.
Кейс-технологія
- сучасна освітня технологія, в основі якої лежить аналіз проблемної ситуації. Вона об'єднує в собі
одночасно і рольові (командні) ігри, і метод проектів, і ситуативний
аналіз.
Кейс-технологія
- це не повторення за вчителем, не переказ параграфа або статті, не відповідь
на питання викладача, це аналіз конкретної ситуації, який змушує підняти пласт
отриманих знань і застосувати їх на практиці.
Мета
кейс-технології:
поглиблене
вивчення предмета;
підготовка
до олімпіад, конкурсів;
індивідуалізація
навчального процесу.
ІІІ.
Перевірка знань за допомогою кейсів.
Заздалегідь учні поділилися на три команди.
За ходом змагань
слідкує компетентне журі.
Слово вчителя. 3
хв.
Загадки,
прислів'я, приказки - усна народна творчість - це народні казки, прислів'я,
загадки, вислови, пісні. Усну народну творчість ще
називають фольклором, що в перекладі з англійської - народна мудрість. Фольклор
узятий з різних джерел на основі безпосередніх спостережень над навколишнім
життям, відтворює історію, культуру, побут, традиції, вірування.
Загадки, мабуть, найменше потребують коментарів. Вони завжди
такі цікаві й не мають жодних вікових обмежень: сприяють розвитку кмітливості
дітей і образного мислення, але ж і дорослі мусять підтримувати гнучкість свого
розуму.
Бесіда
-
Що називається
загадкою?
-
На які види
поділяються загадки?
Кейс І «Дерево мудрості». 10
хв.
Учні зривають
листочки з «дерева мудрості», на яких записані загадки, та дають відповіді.
1.
Коло вуха
завірюха, а у вусі ярмарок. (Бджола)
2.
Що йде
вперед і не вертається? (Сонце)
3.
Хто
співає, свище й плаче, а ніхто його не бачить? (Вітер)
4.
Під
землею птиця кубло звила і яєць нанесла. (Картопля)
5.
Червоний колір, а винний смак, кам’яне серце.
Чому це так? (Вишня)
6.
Прозорий
мов скло, а не вставиш у вікно? (Лід)
7.
Зайде в
дім не — виженеш, прийде час — сам вийде. (Промінь сонця)
8.
Стоїть
півень на току у червонім ковпаку (Мак)
9.
Що то за
віконця, що допомагають бачити сонце? (Окуляри)
10.
Баба-Яга, дерев’яна нога, весь світ годує, а
сама голодна. (Соха)
11.
Залізний ніс у землю вріс, риє, копає, проти
сонця грає. (Плуг)
12.
Кінь сталевий, вівса не просить, а оре і
косить. (Трактор)
13.
Хто мовчить, а всіх людей навчить? (Книга)
14.
Розстелений кожушок, на нім посіяний
горошок (небо з зорями).
15.
Торох, торох, розсипався горох,
Почало світати — нема що збирати.
(небо з зорями)
16. Один баранець пасе тисячі овець (місяць)
17 Всі його
люблять, всійого чекають,
А хто
подивиться — кожен скривиться (сонце)
19.
Літом одягається, а на
зиму одежі цурається (дерево).
20.
Чорна
корова людей коле, а біла воскрешає (ніч та день).
21.
Хто малюнок на вікні уночі зробив мені? (мороз).
22.
Взимку горою, а літом водою (сніг).
23.
Як сіробокий кінь заіржав, то весь світ задрижав (грім).
24.
Сидить баба на грядках, вся закутана в хустках (капуста).
25.
Сімсот соколят на одній подушці сплять (соняшник).
26.
Є шапка, але немає голови; є нога, але без черевика (гриб).
27.
Зубів не має, а кусає
(мороз).
28.
Має гребінь — не може ним чесатися (півень).
29.
У воді купалася, а сухою зосталася (качка).
30.
Літом наїдається, зимою висипляється Ведмідь).
31.
У двох матерів по п'ятеро синів (руки й пальці).
32.
Має шкір сім, витискає сльози всім
(цибуля).
33.
Рукавом махнув, дерева
нагнув (вітер).
За кожну правильну відповідь – 1 б.
Кейс ІІ «Юні художники». 3 хв.
Кожна команда мала
завдання намалювати відповідь на конкретну загадку. Один учень з команди
представляє малюнок.
Максимально 5 б.
Слово вчителя. 2
хв.
До
неоціненних коштовностей фольклору будь-якого народу, а відтак і українського,
належать прислів'я та приказки. Вони є узагальненою пам’яттю народу та
результатом його спостережень над життям і явищами природи, що дає змогу
молодому поколінню формулювати погляди на етику, мораль, історію й політику.
Бесіда
-
Що називається
прислів’ям? Приклади.
-
Що називається
приказкою? Приклади.
Кейс ІІІ
«Юні знавці прислів’їв та приказок». Конкурс капітанів. 5 хв.
Капітани отримують
по три запитання.
Кожна правильна відповідь – 1 б.
1. Яким прислів’ям
оцінюють вашу працю, якщо ви швидко й добре відремонтуєте стілець,
радіоприймач, тощо? (Діло майстра
величає.)
2. Яке прислів’я ви згадаєте,
якщо довго не могли відгадати загадку, а разом із
товаришем зробили це швидко? (Голова добре, а дві — краще.)
3. Що скаже вчитель тому, хто
першим здав самостійну роботу, виконану неправильно? (Поспішиш — людей
насмішиш.)
4. Якщо ти постійно усім
цікавишся, втручаєшся з питаннями в розмову старших, що тобі можуть сказати?
(Багато будеш знати — швидко постарієш.)
5. Якщо з тобою трапиться біда і
до тебе на допомогу прийдуть друзі, яке прислів’я ти згадаєш? (Друзі пізнаються
в біді.)
6. Яке прислів’я допоможе тобі
відшукати дорогу в незнайомому місті? (Язик до Києва доведе.)
7. Назвіть приказку,
яка означає «стало відомо про щось» (Сорока на хвості принесла).
8. Назвіть приказку,
яка означає «треба робити все вчасно» (Всякому овочеві свій час).
9. Назвіть приказку,
яка означає «недбале виконання роботи» (Косо криво, аби живо).
Кейс ІV «Літературний
аукціон» . 5 хв.
Пригадати прислів’я на предмети: камінь,
голка, дитина, гроші, книга, хліб (10).
Кожне правильно назване прислів’я – 1 б.
Кейс V «Скриня мудрості». Колективна робота. 5 хв.
Декілька хвилин команди
записують прислів’я за темами: «Дружба», «Праця», «Сила слова»
IV. Підсумок уроку. 3 хв.
Гра мікрофон:
-
Що
сподобалось на уроці?
-
Про що
дізналися?
-
Що було
найцікавішим?
Вчитель оголошує оцінки за урок.
Журі повідомляють результати гри.
V. Виставлення оцінок. 2 хв.
VІ. Домашнє
завдання. 2 хв.
Стор. 150-152 (читати, відповідати на питання).
Немає коментарів:
Дописати коментар